Profesor
Jego życie mogłoby posłużyć za scenariusz sensacyjno-przygodowego filmu. Wybitny egiptolog i odkrywca, patriota i oficer, kawaler orderu Virtuti Militari, naukowiec i dżentelmen.
Kazimierz Michałowski urodził się w 1901 roku w Tarnopolu. Wychowany w patriotycznej rodzinie, jako nastolatek wstąpił do wojska, by bronić niepodległości Polski w czasie kampanii lwowskiej w 1918 r. Brał udział także w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920r.
Karierę naukową rozpoczął na Uniwersytecie we Lwowie. Studiował romanistykę, filozofię i historię sztuki. Naukę kontynuował w Berlinie, Heidelbergu, Munster, Paryżu i Rzymie. Prowadzenia wykopalisk uczył się przez trzy lata w słynnej Szkole Francuskiej w Atenach. W 1930 roku obejmuje katedrę archeologii na Uniwersytecie Warszawskim. Już wtedy, stawia sobie za cel stworzenie polskiej szkoły archeologii i kolekcji sztuki starożytnej w Muzeum Narodowym.
W 1936 roku we współpracy z francuskimi archeologami rozpoczyna pierwsze polskie wykopaliska w Egipcie. Zabytki z wykopalisk w Edfu prezentowane są na wystawie w nowym gmachu Muzeum Narodowego w 1937 roku. Dziś są częścią muzealnej Galerii Sztuki Starożytnej.
Publikacje naukowe i efekty egipskich wykopalisk przyniosły mu uznanie międzynarodowe. Sukcesy prof. Michałowskiego przerywa wojna w 1939 roku. Jako oficer wojska polskiego walczy w Kampanii Wrześniowej i trafia do obozu jenieckiego w Woldenbergu. W niewoli organizuje uniwersytet dla polskich oficerów. Wykłada egiptologię i uczy hieroglifów.
Po wojnie wraca do Warszawy, by odbudować Uniwersytet i Muzeum Narodowe. Profesor Michałowski do końca życia łączy pracę pedagogiczną z działalnością naukową w Muzeum Narodowym i Polskiej Akademii Nauk. Dzięki staraniom Profesora i jego niebywałym talentom organizacyjnym polscy archeolodzy biorą udział w pierwszych powojennych wykopaliskach w antycznym mieście Mirmekion nad Morzem Czarnym.
W 1956 roku Profesor zostaje zaproszony do Egiptu, by rozpocząć wykopaliska w Tell Atrib w Delcie Nilu. W następnych latach wykłada na Uniwersytetach w Kairze i Aleksandrii. Jednocześnie kieruje polskimi wykopaliskami w Deir El Bahari gdzie odkrywa świątynię Totmesa III. W Aleksandrii odkrywa ruiny miasta z okresu rzymskiego.
Na początku lat 60. UNESCO zwraca się z apelem do archeologów o pomoc w ratowaniu zabytków zagrożonych zalaniem wodami Nilu. W egipskim Asuanie dobiega końca budowa Wysokiej Tamy, dzięki której między pierwszą, a drugą kataraktą na rzece ma powstać ogromne sztuczne jezioro. Pod jego powierzchnią znajdą się na zawsze pozostałości starożytnych kultur. By do tego nie dopuścić, zostaje powołany międzynarodowy zespół naukowców, który ma opracować i nadzorować m.in. przeniesienie w bezpieczne miejsce świątyń skalnych w Abu Simbel. Prof. Michałowski staje na czele doradczego komitetu naukowców.
W Sudanie zjawia się także kierowana przez niego ekipa archeologów, którzy rozpoczynają prace wykopaliskowe w Faras w północnym Sudanie, w pobliżu granicy sudańsko-egipskiej. Już w czasie pierwszej kampanii wykopaliskowej Polacy odkrywają nubijską katedrę, a na jej ścianach ponad 120 malowideł ściennych. Odkrycie staje się światową sensacją, jednym z najważniejszych dokonań kampanii nubijskiej.
Profesor Michałowski to jeden z największych polskich uczonych i światowych archeologów XX wieku. Jego zasługą jest stworzenie polskiej szkoły archeologii. To on odkrył Egipt dla pokoleń Polaków. Dzięki niemu polscy archeolodzy pracują dziś w Egipcie, Sudanie, Syrii, Libanie, Libii, Iraku, na Cyprze i wielu innych krajach.