Witaj!

Galeria Faras w Muzeum Narodowym w Warszawie jest jedyną w Europie i wyjątkową w skali światowej stałą ekspozycją zabytków kultury i sztuki nubijskiej z okresu chrześcijańskiego. Unikatowa kolekcja trafiła do zbiorów muzealnych dzięki polskim archeologom uczestniczącym w latach 60-tych ubiegłego wieku w objętej patronatem UNESCO wielkiej międzynarodowej akcji ratowania pozostałości dawnych kultur Doliny Nilu, którym groziło zalanie wodami Jeziora Nasera po ukończeniu budowy Wysokiej Tamy w egipskim Asuanie. Odkrycie Polaków pracujących pod przewodnictwem prof. Kazimierza Michałowskiego zostało wówczas okrzyknięte „cudem w Faras”.

Od października 2014 roku skarby zatopionej pustyni można oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie w zupełnie nowej aranżacji.

Projekt FARAS 3D to unikatowe połączenie wiedzy archeologicznej z nowoczesnymi formami technik audiowizualnych.

Prezentacja ma przybliżyć publiczności zagadnienia związane z największym odkryciem polskiej archeologii – Katedrą z Faras, oraz przypomnieć postać i osiągnięcia prof. Kazimierza Michałowskiego. Przestrzenny obraz Katedry w technice stereoskopowej 3D pozwoli, wejść do wnętrza świątyni, która pół wieku temu została zalana wodami Nilu.

Po raz pierwszy od tysiąca lat, dzięki nowoczesnej animacji i grafice komputerowej, zwiedzający zobaczą Katedrę z czasów starożytnej Nubii.

Prezentacja multimedialna w pełnej wersji dostępna jest w przestrzeni ekspozycyjnej Galerii Faras w Muzeum Narodowym w Warszawie.